بنده آسان گیر؛ محبوب خدا

رسول خدا (صلّی الله علیه وآله و سلّم) در حدیثی می فرماید: أحبّ اللَّه تعالى عبدا سمحا إذا باع و سمحا إذا اشترى و سمحا إذا قضى و سمحا إذا اقتضى.

خداوند بنده ای را که سخت گیر نیست و آسان می گیرد دوست دارد چه هنگامی که جنسی را می فروشد، چه جنسی را می خرد (شرایط و اوصافی که در نظر دارد کمی هست و کمی نیست و سخت نمی گیرد) و به هنگامی که می خواهد دِینش را ادا کند و هنگامی که می خواهد دِینش را مطالبه کند (اگر تأخیر افتاد سخت نگیرد)

بسیاری از مشکلات زندگی مربوط به سختگیری افراد است. بسیاری از پرونده های دادگستری از این قبیل است. مخصوصا در مسأله ی ازدواج نباید سخت گرفت.

مثلا در ایام عید می خواست به جایی برود ولی نشد و یا می خواست با هواپیما برود نشد و یا رنگ خاصی از لباس را می خواست همچنین در غذا و مانند آن در هیچ جا نباید سخت گرفت. کسانی که سختگیر باشند گرفتار سختی می شوند. بسیاری از دعواها و طلاق ها و حتی بسیاری از جنایات و قتل ها به خاطر سختگیری ها است. مثلا گاه ماشین کسی تصادف می کند و این مسأله موجب دعوا و درگیری می شود.

در مسائل اجتماعی باید آسان گرفت تا مقداری اجتماع به حرکت در آید. گاه در جامعه به خاطر انجام یک کار صنعتی و یا احداث یک شرکت از بس کاغذبازی می شود گاه فرد از انجام آن منصرف می شود.

نظر شما برامون مهمه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
سامانه پاسخگویی برخط(آنلاین) به سوالات شرعی و اعتقادی مقلدان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
تارنمای پاسخگویی به احکام شرعی و مسائل فقهی
آیین رحمت
انتشارات امام علی علیه السلام
خبرگزاری دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی