سه اصل حاکم بر دنیای امروزی

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به وضعیت دنیای کنونی گفتند: وقتی به ظاهر دنیا نگاه می کنیم مجامعی مانند سازمان ملل، شورای امنیت و نهادهای طرفدار مظلومان و حتی گروه حمایت از حیوانات وجود دارد.

ایشان افزودند: اما وقتی به باطن دنیای امروزی نگاه می کنیم سه اصل زورگویی، ریاکاری و دروغگویی در حد اعلا حاکم است، عجیب این است که مردم  دنیا آرام آرام عادت کردند و این مسائل را پذیرفتند، آمریکا از آن طرف دنیا به کره در این سر دنیا می آید و می گوید چرا می خواهید بمب اتمی بسازید در حالی که هزاران بمب اتمی در زرادخانه های خود دارند.

معظم له با بیان این که آمریکایی ها و غرب تنها به فکر تأمین منافع خود هستند، اظهار داشتند: بر همین اساس است که می گویند کشورهای دیگر نباید قوی شوند، می خواهند تنها خودشان در دنیا قوی باشند تا اهداف شوم خود را راحت تر اجرایی کنند.

ایشان ادامه دادند: این کشورها انواع موشک ها را دارند اما به ایران اسلامی فشار وارد می کنند که چرا برای دفاع از خود موشک دارد، معنا ندارد که آن ها هر چه می خواهند داشته باشند اما ما برای دفاع هم چیزی نداشته باشیم، دشمنان می گویند ایران باید ضعیف باشد تا حاکمیت آن ها بر منطقه و جهان محفوظ بماند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با انتقاد از اظهارات وزیر خارجه فرانسه درباره مسائل دفاعی و موشکی ایران ابراز داشتند: وزیر خارجه فرانسه و دیگران به خود اجازه می دهند درباره مسائل ایران به راحتی صحبت کنند و می خواهند زورگویی کنند.

ایشان با اشاره به دروغگویی جریان استکبار عنوان کردند: همه می دانند که عراق توانست شر داعش را کم کند و ایران در این زمینه نقش مؤثری داشت، همه می دانند که حزب الله و ایران در سوریه نقش مهمی در مبارزه با داعش داشتند اما برخی کشورها می گویند که ایران را متهم می کنیم که حامی تروریسم است در حالی که خود اعتراف کردند که داعش را به وجود آوردند.

معظم له خاطرنشان کردند: حامیان واقعی تروریسم وقاحت و دروغ را به حدی رساندند که خود را ضد تروریسم دانسته و ایران و حزب الله را حامی تروریسم معرفی می کنند، استکبار و غرب به دروغ، خود را مدافع مظلومان معرفی می کنند اما کجا از حق مظلومان دفاع کردند؟

ایشان اضافه کردند: سال ها اسلحه عربستان را تأمین کردند تا یمن ویران شود اما در حرکتی مضحکانه تکه آهنی را نشان دادند که ایرانی ها به یمن موشک می دهند، زورگویی، ریاکاری و دروغگویی تا چه حد؟ دنیا آرام آرام عادت کرده و کسی قبح و زشتی این مسائل را نمی گوید که چرا همه باید ضعیف و رعیت و کشورهای دیگر قوی و ارباب باشند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مذاکره در زمینه سلاح های دفاعی معمولی را بی معنا دانستند و گفتند: می گویند که درباره مسائل موشکی و دفاعی مذاکره شود، چرا باید در این زمینه مذاکره صورت گیرد؟ چرا این کشورها از خود شروع نمی کنند؟ فرانسوی ها و غرب به کسانی که تروریست واقعی هستند (گروه منافقین) جا دادند و دفاع می کنند و امکانات می دهند در حالی که هزاران نفر را ترور کردند.

ایشان افزودند: نسبت به دنیای کنونی که این گردن کلفت ها بر آن حاکم هستند باید بدبین بوده و اعتماد نکنیم والا ضربه خواهیم خورد چون به صورت کلی نمی توان جلوی کار آن ها را گرفت مگر این که بشریت در برابر زورگویان قیام کنند و آن ها را سر جای خود بنشانند.

معظم له در ابتدای سخنان خود با ذکر حدیثی از پیغمبر اکرم(صلّی الله علیه وآله) اظهار داشتند: سخت گیری های بی مورد مشکلی را حل نکرده و مشکلات را افزایش می دهد، باید آسان گرفت تا کارها درست شود.

ایشان ادامه دادند: در مسائل اجتماعی باید آسان گرفت تا اجتماع حرکت کند، برخی اوقات مشاهده می شود سخت گیری هایی می کنند که کارها پیش نمی رود، گاهی کسی می خواهد کاری راه اندازی کند اما از بس کاغذبازی و سخت گیری وجود دارد که آن شخص پشیمان می شود؛ باید کاغذ بازی ها را کم کرد و آسان گرفت تا کارها و اقتصاد کشور پیش رود و خانواده ها بتوانند با مهر و محبت با هم زندگی کنند.

نظر شما برامون مهمه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
سامانه پاسخگویی برخط(آنلاین) به سوالات شرعی و اعتقادی مقلدان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
تارنمای پاسخگویی به احکام شرعی و مسائل فقهی
آیین رحمت
انتشارات امام علی علیه السلام
خبرگزاری دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی